DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Plstění - vzorový postup

Jelikož se mě stále více lidí ptá, co to vůbec plstění je a jak se takové postavičky tvoří, pokusím se zde alespoň v základu přiblížit, o co se jedná.

Plstění je zpracování vlny suchou cestou (vpichováním) či mokrou cestou (valchováním) spočívající ve spojení jednotlivých vláken vlny do hutné hmoty zvané plsť. Více podrobností se dá dočíst například zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Plst. Nemyslím si však, že je nutné zde probírat veškeré technické detaily a fyzikální zákony, které plstění umožňují, spíš zde ukáži, jak takový plstěný medvídek vzniká.

Materiál

Jako výchozí surovinu potřebujeme samozřejmě surovou vlnu. Lze ji koupit například v různých obchodech s výtvarnými potřebami nebo například na hrnčířských či jiných trzích. K sehnání je nebarvená či barvená do všech možných barev a odstínů. Je nutné pamatovat na to, že plstěním vlna značně zmenší svůj objem, a tomu přizpůsobit i množství vlny, kterou si připravíme.

Pomůckou nám bude plstící jehla, ideální je mít dvě jehly o různé tloušťce - hrubší jehlou se rychleji zpracovávají základní tvary, zatímco jemnější (tenčí) jehla se hodí pro detailní práci.

V neposlední řadě nesmíme zapomenout na pracovní podložku - dostatečně měkkou (jelikož se často jehla zapíchne až do podložky a není záhodno hned jehlu zlomit) a dostatečně tlustou (nechcete mít jehlu propíchnutou až do stolu případně do nohy). Nejvhodnější je molitan, ale někdo používá také pěnový polystyren či měkkou gumu.

***...vložit fotografie: chomáčky vlny, jehly, molitan...***

Postup

Jako první si připravíme kuličky, které budou základem hlavy a tělíčka. Takové kuličky můžeme vyrobit buď přímo z vybrané barevné vlny, případně, pokud jí nemáme mnoho, můžeme základní hmotu kuliček vytvořit z levnější a běžnější nebarvené vlny a až poté je obalit vrstvou vlny barvené. V takovém případě je ale nutné si připomenout, že barvené vlny, která bude obalovat kuličku, musí být dostatečná vrstva, aby neprosvítala základní kulička.

***vložit fotografie: částečně napíchaná vlna (zákl. barva), bílá kulička, obalená kulička barevnou vlnou, hotová kulička***

Pokud jsme tak již neučinili v předchozím kroku, tedy při obalování základní kuličky barevnou vlnou, následuje u větší kuličky vytvoření bříška. V případě obalování barevnou vlnou lze oblast bříška jednoduše vynechat, v případě barevné kuličky se bříško v kontrastní barvě musí připíchat; já osobně mám nejlepší zkušenosti s tím, že začnu nejprve obvodem žádoucího tvaru a následně pokračuji do středu plochy, která má být "přebarvená".

***vložit fotografie: obalená kulička barevnou vlnou s částečným připícháním obvodu, hotová kulička s "bříškem" ***